Zajímavosti propasti

Propast Macocha je nejznámější propastí CHKO Moravský kras a součástí jeskynního systému Punkevní jeskyně. Propast je zhruba dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů, hloubka je 138,5 m k hladině Dolního jezírka. Rozměry propasti umožňují její celkové denní osvětlení a proto je řazena do kategorie propastí "Light hole". V této kategorii je Propast Macocha nejhlubší ve střední Evropě. Pod hladinou Dolního jezírka se skrývají další podzemní prostory, prozatím prozkoumané do celkové hloubky propasti 187,5 metrů.

Planetka Macocha

Po propasti Macocha byla pojmenována planetka putující vesmírem, a to v oblasti mezi Marsem a Jupiterem. Macocha je vůbec první propastí, po níž bylo pojmenováno nějaké vesmírné těleso. Je veliká jen několik kilometrů a obletí kolem Slunce jednou za čtyři roky. Její základní označení je 1998 YJ12.

Propast sebevrahy přitahuje

V propasti Macocha někteří lidé stále dobrovolně uzavírají svůj život. O tom, že Macoše dodává popularitu předlouhá řada sebevrahů, psal už v roce 1894 Karel Absolon. Podle něho neučinilo přítrž ani zpřístupnění dna Macochy. Od počátku 30. let minulého století spáchalo skokem do Macochy sebevraždu více jak 85 lidí.

Kruhatka Matthioliho

Propast Macocha patří nejen k nejvýznačnějším krasovým jevům, ale je i lokalitou unikátních rostlinných společenstev. Roste zde nejvzácnější rostlina Moravského krasu z čeledi prvosenkovitých - kruhatka Matthioliho. Byla zde objevena v roce 1918 při výzkumné výpravě na dno propasti. Právě dno propasti Macocha a přilehlé skály jsou jediným místem jejího výskytu!

Nejdelší jeskynní systém v ČR

Amatérská jeskyně leží v severní části Moravského krasu a je nejdelším jeskyním systémem v České republice - téměř 35 km. Jeskyně je tvořena Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi, jeskyní Novou Rasovnou s propadáním Bílé vody, jeskyněmi Piková dáma, Spirálka, C 13, Starou a Novou Amatérskou jeskyní, propastí Macochou a ve vývěrové části pak Punkevními jeskyněmi.