Přístupné jeskyně Moravského krasu

Na území Chráněné krajinné oblasti Moravský kras je více než 1100 jeskyní, z nichž pouze velmi malá část je přístupná veřejnosti.

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně jsou to nejvyhledávanější jeskyně Moravského krasu - leží dva kilometry od Skalního Mlýna a jsou přístupné vchodem ve stěně krasového kaňonu Pustý žleb. Svou oblibu si získaly díky tomu, že návštěvníkům umožňují dostat se na dno propasti Macocha a zároveň podniknout plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě. Punkevní jeskyně jsou součástí nejdelšího jeskynního systému v České republice. Nejvýznamnější turisticky zpřístupněné jeskyně Moravského krasu navštíví ročně statisíce návštěvníků z domova i zahraničí.

Jeskyně Balcarka

Jeskyně Balcarka leží v severní části Moravského krasu, v malebném úseku Suchého žlebu u Ostrova u Macochy, v přírodní rezervaci Balcarova skála - Vintoky. Je to úchvatný labyrint chodeb, dómů a propastí s bohatou a mnohotvárnou krápníkovou výzdobou.

Kateřinská jeskyně

Kateřinská jeskyně se nalézá na začátku Suchého žlebu. Je součástí výtokové jeskyně, o čemž svědčí nápadné stopy po proudících vodách a jejich erozní činnosti. Kateřinská jeskyně byla též bohatým nalezištěm kostí pleistocénních zvířat, především medvědů.

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou komplexem dómů, chodeb a podzemních propastí vytvořených ve dvou patrech. Jeskyně se nacházejí na jižním okraji městečka Sloup. Patří do systému Amatérských jeskyní, což je nejdelší jeskynní systém v ČR.

Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek se nachází ve střední části Moravského krasu na levé straně Křtinského údolí. Jeskyně je tvořena zejména fosilními partiemi někdejšího podzemního toku Křtinského potoka. Jeskyně je přístupná, nicméně se jedná o starý vojenský kryt bez krápníkové výzdoby.

Býčí skála

Jeskyně Býčí skála leží ve střední části Moravského krasu, na pátém kilometru údolí mezi Adamovem a Křtinami. Je součástí rozsáhlého jeskynního systému. Je druhou největší jeskyní v ČR a je pro veřejnost uzavřená. Otevřeno je pouze několika víkendů v květnu.

Amatérská jeskyně

Amatérská jeskyně leží v severní části Moravského krasu a je nejdelším jeskyním systémem v České republice - téměř 35 km. Jeskyně je tvořena několika jeskyněmi, propastí Macochou a ve vývěrové části pak Punkevními jeskyněmi.